Zaistené chodníky v Salzkammergut-berge: kaňon Postalmklamm

31.10.2013
zaistene-chodniky-v-salzkammergut-berge-kanon-postalmklamm

Klettersteig sa nachádza v južnej časti Salzkammergutských hôr, v kaňone potoka Ruβbach, pod majestátnym bralnatým Rinnkogelom (1823m). Prístup je z platenej cesty (5E na osobu) medzi mestečkami Strobl na severe (pri jazere Wolfgangsee) a Abtenau na juhu.

Cez početné serpentíny cesta prekonáva horský masív, vrchol má na rozsiahlej trávnatej plošine Postalm. Potoky, stekajúce odtiaľ na severovýchod, sa poriadne zahryzli do žuly a prepílili hlboké, úzke kaňony. 

Kto prichádza od severu, zaplatí mýto a asi po 2 kilometroch (na prvej serpentíne) je možnosť zaparkovať v ústí lesnej cesty pri opustenej Simonhütte. Je tam miesto tak pre 5-6 osobákov a smerovník ku kaňonu. Väčšie parkovisko je vyššie, na druhej serpentíne. Tabuľa so zákresom cesty sa objaví asi po 15 minútach chôdze dolinou od Simonhütte, odtiaľ je to ešte asi 10 minút k začiatku lana. 

Zaistená cesta je väčšinou taká „horizontálna“, ide sa po skalných policiach a po roxoroch a stúpačkách paralelne s dnom kaňonu. Napriek tomu náročnosť je ohodnotená písmenom D. Pretože jednak sa tu dosť šmýka, ale hlavne je tu niekoľko miest len pre silnejšie povahy. Hneď prvý lanový mostík sa pod nohami pekne hojdá. Potom sú ešte dva kratšie, ale vrcholom srandy je Gattsprung - miesto, kde treba kaňon doslova preskočiť len s pomocou horizontálne natiahnutého lana, na ktoré sa treba zavesiť. Má to šírku tak 2m, niektorí sa ale radšej na lano vešajú aj nohami. 

Za posledným mostíkom cesta opúšťa kaňon strmo dohora popri vodopáde. Nasleduje chodecký výstup lesom popri pekných kaskádach potoka a druhá časť klettersteigu - šikmo hore po skalnej stene, v prvej polovici v miernom previse, ktorý preverí ruky. Toto sa dá obísť dvoma smermi: buď normálne po lesnom chodníku vľavo od steny, alebo priamo hore cez previs. Po lane síce, ale s minimom stupov a chytov práve v najhorších častiach (Varianta „F“). 

Nad stenou sú lavičky na nevyhnutné predýchanie a krásny výhľad naproti cez dolinu na Braunedlkogel (1894m) a Scharfen (1828m). Potom ešte treba vystúpať kus lesom a posledný úsek lana je len krátky traverz skalnej steny a „dvojlanový“ mostík ponad malý skalný amfiteátrik potoka. Na záver už sa len treba z lesa vynoriť na plošine Postalm a vybrať si, v ktorom lokáli sa človek za výkon odmení :-) Nazad k autu to po turistickom chodníku (ide sem-tam aj popri ceste) trvá asi hodinku a pol, celkovo je to zábava na celý deň. Lebo od auta na úplný koniec klettersteigu nám to trvalo asi 6 hodín.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Zaistené chodníky v Salzkammergut-berge: kaňon Postalmklamm

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Zaistené chodníky v Salzkammergut-berge: kaňon Postalmklamm
sano luczy 31.10.2013
super fotky, pozerat sa na ne je uz pre mna zazitok.

RE: Zaistené chodníky v Salzkammergut-berge: kaňon Postalmklamm
Jaraba 31.10.2013
Na tie fotky si ma namotal :o) Vyzerá to lákavo...

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri