Djebel Toubkal narýchlo

22.01.2015
djebel-toubkal-narychlo

Maroko nie je ďaleko, spravte si výlet. Keď povieme atlas, myslíme na zemepis v škole. Keď poviem teraz ja ATLAS, tak myslím sústavu pohorí v Maroku, najvyšší kopec tu dosahuje peknú výšku 4200m a je rýchlo a bez problémov dosiahnuteľný. Na tento kopec nepotrebujete žiadne lezecké vedomosti ani mimoriadny výstroj, asi tak ako keď idete na túru na Kriváň normálkou. Mapy a písomný materiál si ale kúpte doma, tam to ťažko zoženiete. Samozrejme dobrú kondíciu na dva – tri dni si doneste so sebou. A aj logistické schopnosti zorganizovať si túru – a to by bolo všetko. Východiskom je najlepšie letisko vo Viedni, tam aj nazad. Stojí to okolo 600 Eur, najlepšie je hľadať cez SKYSCANNER.

 

Najlacnejšie je to vtedy, keď letíte v pondelok do Marakéša a v piatok nazad. V tom čase to ľahko spravíte. Na internete sa dá objednať dopredu aj nocľah v Marakéši a v horskej obci IMLIL. Marakéš je síce svetoznámy, ale najlepšie je krátko ho vidieť a rýchlo zmiznúť.

Od letiska v Marakéši vás odvezie autobus alebo taxi, alebo van, často aj Land Rover do horskej obce Imlil asi1750m vysoko. Imlil je vlastne Chamonix Maroka, odtiaľto sa vychádza na túry.Tu máte možnosť spať a nakúpiť si proviant na výstup (Slovák má so sebou slaninu a klbásu) a hlavne veľa vody!!! Jedenie je celkom dobre, mnoho druhov kuskusu, s mäsom aj bez a chutí to dobre. S alkoholom je to ťažké, potichu pod rukou :-) Spať sa dá aj kúsok vyššie v dedinke AROUND v 1970m, ale tam sa zas nedá nič kúpiť.

Vyraziť na túru treba veľmi zavčasu, býva dosť teplo. Cestou ideme cez dedinku Sidi Chamharouch (2300m) a máme ešte asi 3 hodiny k chate Toubkal. Tu sa smie spať aj pred chatou vo vlastnom stane, za malý poplatok. Najlepšie je tu prespať, nebude vás na druhý deň až tak trápiť tá výška. Kto ju neznáša, radšej nech sa jeden deň aklimatizuje. Od chaty je to asi 3 – 4 hodiny na vrchol, cesta je dosť dobrá, boli tam už hore aj ľudia na MTB. Platí tu známa zásada, že kto začne pomaly, je prvý hore. Nechajte si cestou čas, tá výška vám povie sama ako rýchlo sa dá ísť.

 

Pod vrcholom vedú hore dve cesty, jedna je menej a druhá viacej strmá. Vedú do sedla Toubkal a ďalej po hrebeni na vrchol, kde máte pol Afriky pod nohami. Hore je obrovský triangel ako vrcholový kríž. Stojíte na Djebel Toubkal, 4167m vysoko. Môže sa stať, že vás bude hore toľko ako na Lomnickom štíte. Vtedy sa obráťte a dajte sa na cestu dolu. Dá sa urobiť až do Imlilu za 4 až 5 hodín.Môžete ísť aj plávať do mora k Agadiru a odtiaľ letieť domov, alebo sa ešte ubytujete v Marakéši v hoteli s plavárňou, zapijete výstup a niekedy v piatok ste zas vo Viedni. Život je len jeden, využite ho!

 

Jano Banko

 

Fotky Djebel Toubkal narýchlo

Diskusia

RE: Djebel Toubkal narýchlo
marians (marian.surnicin@gmail.com) - 04.02.2015
Velmi inspirativne. Kedy je najvhodnejsie obdobie. Pre mtb mozno taky oktober?

RE: Djebel Toubkal narýchlo
Jano 15.02.2015
Treba sa opytat v Marakeschi ake su podmienky, tam napadne aj v auguste pol metra snehu, tazko ist naslepo. Aj turisticka kancelaria tam moze zavolat a informovat.

RE: Djebel Toubkal narýchlo
sherpa 18.03.2015
tu foto report s popisom, http://www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1931/marocke-dobrodruzstvo-1-4/

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri