Cape Epic - TdF horskej cyklistiky

29.03.2023
cape-epic-tdf-horskej-cyklistiky

Etapové preteky na horských bicykloch naberajú v posledných rokoch na stále väčšej popularite. Aj keď v Európe máme najstaršie a stále veľmi významné a obľúbené podujatie tohto druhu Transalp, tak už dlhšiu dobu sa dá v kľude povedať, že najvýznamnejším MTB etapákom (akýmsi Tour de France v teréne) je juhoafrický Cape Epic.

Toto podujatie založil v roku 2004 Kevin Vermaak a ťažko povedať, či už v začiatkoch plánoval, že Cape Epic sa stane najväčším a hlavne najdôležitejším etapákom na horských bicykloch. Dnes už môžme len hádať, či to bola organizácia, ideálny termín, rozpočet, priepustnosť tratí, spolupráca s UCI alebo prípadne kombinácia viacerých faktorov, ale s kľudom môžeme povedať, že sa Juhoafričanom podarila veľká vec a Cape Epic sa stal nielen najväčším, ale medzi profíkmi aj najhodnotnejším podujatím svojho druhu.

Európanov tak môže trošku mrzieť, že sa týmito prívlastkami nemôže pýšiť práve spomínaný Transalp so svojou históriou a alpskými trailami, ale zas na druhej strane treba uznanlivo povedať, že Juhoafričania zvládli veľkolepú organizáciu a taký veľký pelotón jazdcov by bolo ťažké pomestiť na úzke alpské chodníčky.

V Južnej Afrike sa teda každý rok v marcovom termíne stretávajú najlepší terénni jazdci sveta. Súťaženie v dvojčlenných tímoch dáva celým pretekom popri pretekaní aj rozmer spolupráce a priateľstva. Nezanedbateľným zábavným faktom je aj účasť množstva amatérskych jazdcov, ktorí pretekajú na rovnakých tratiach spolu s profíkmi.

Marcový termín poskytuje zaujímavé porovnanie jazdcov so severnej pologule s tými z juhu, keďže Juhoafričania majú za sebou práve letnú sezónu a Európania sa iba rozjazdievajú. Na Cape Epic sa zúčastňuje už tradične množstvo kvalitných domácich jazdcov, ktorí sa umiestňujú aj na tých najvyšších priečkach.

Tento rok sa na osemetapových pretekoch s dĺžkou vyše 600 kilometrov a s celkovým prevýšením 16 000 výškových metrov zišla už tradične silná konkurencia a množstvo zvučných mien: minuloroční víťazi z Nemecka Georg Egger a Lukas Baum narazili na konkurenciu mien ako Nino Schurter a Andri Frisknecht, Andreas Seewald (majster sveta v maratóne 2021) a Martin Stošek, Mathew Beers (víťaz 2021 z JAR) a Christopher Blewins (USA), David Serrano (svetová jednotka rankingu MTB), či Fabian Rabensteiner, bývalý európsky majster v maratóne, ktorý s parťákom Woutom Allemanom (BEL) nedávno vyhral etapák MTB Andalúzia.

Na štarte bolo okrem iných vidieť mená ako: Vincenzo Nibali, Niki Terpstra, David Millar, Thomas Frischknecht, Christoph Sauser, Petr Vakoč, Kateřina Nash a nestárnuce legendy Karl Platt či Bart Brentjens (Bartman) - prvý olympijský víťaz z Atlanty 1996.

Priebeh 2023:

V hlavnej mužskej kategórii sa zvádzali tvrdé súboje od začiatku až do konca pretekov. O víťazovi sa rozhodlo až v poslednej etape, kde dovtedy vedúcich Schurtera s Frisknechtom pripravili o prvé miesto Beers s Blewinsom. Juhoafričan s Američanom pritom po druhej etape strácali na vedúcich Švajčiarov osem minút, boli na ôsmom mieste a v tej konkurencii by si vtedy na ich víťazstvo asi nebol nikto stavil.

O vyrovnanosti mužskej špičky hovoria aj minimálne rozdiely v cieli, keď sa prvé tri dvojice zmestili do piatich minút.

epic_muži

Zaujímavosťou ženskej kategórie je určite fakt, že všetky kategórie jazdia presne to isté čo muži. Aký to rozdiel oproti cestnej cyklistike alebo oproti iným športom (príkladov kopec...). O to väčší rešpekt patrí všetkým príslušníčkam nežného pohlavia, ktoré sa úspešne popasovali s traťou. V niektorých etapách mali víťazky čas nad päť hodín.

Slovenských fanúšikov tu samozrejme najviac zaujímala účasť slovenskej dvojice Janka Keseg Števková (47r.) / Martina Krahulcová, ktorá už minulý rok zaujala výborným šiestym miestom. Tento rok sa ocitli v ešte silnejšej konkurencii a piate miesto je pre dvojicu slovenských žien zlepšením a výborným výsledkom. Zatiaľ čo minulý rok mali slovenky stratu na prvé miesto 4:13 hod. tak tento rok na piatom mieste stratili na víťazky 3:07 hod. Pre slovenskú reprezentantku Janku Keseg Števkovú to bol už štvrtý úspešný štart na Cape Epic keď predtým dosiahla aj výborné umiestnenia v kategórii MIX.

Pikoškou ženskej súťaže bol určite aj comeback českej 44-ročnej bajkerky Kateřiny Nash, ktorá s argentínskou parťáčkou Sofiou Villafane (minuloročnou víťazkou) nakoniec vybojovala tretie miesto.


epic_ženy

Zaujímavosťou Cape Epicu bolo tento rok aj to, že fanúšikovia mali k dispozícii zadarmo veľmi kvalitné priame prenosy, analýzy a následné zostrihy z jednotlivých etáp, ktoré boli zverejnenené na ich youtubovom kanáli. Priame prenosy pomáhali zabezpečovať bývalí nemeckí profíci na elektrobajkoch Bulls E-Media, ktorí jazdili za pretekrármi na špici s kamerami. Režisér mal takto k dispozícii viacero záberov naraz. Pre Európanov je zaujímavosťou aj použitie viacerých malých, ľahkých, pilotovaných vrtuľníkov, Juhoafričania jednoducho fičali na najmodernejších technologiách (youtube kánál Cape Epic dole).

odkaz na oficiálnu stránku Cape epic

tu dole si nájdete video z piatej etapy Cape Epic 2023 ktorú výrazne ovplyvnili silné dažde, zaujímavé pozeranie:

Vyššie spomínané najväčšie európske etapové MTB podujatie Transalp bude toto leto pokračovať 25. ročníkom. Vo videu dole si môžete pozrieť ochutnávku tohtoročnej vyšperkovanej trate. Transalp pred 25 rokmi založili ľudia od najväčšieho svetového MTB časopisu - nemeckého BIKE magazínu na čele s vtedajším šéfredaktorom, ktorým bol Uli Stanciu.

článok pripravil na základe údajov z netu Martin Bartoň

Fotky Cape Epic - TdF horskej cyklistiky

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri