82 X 4000

31.10.2007
82-x-4000

Zimný výstup na niektorú alpskú 4000 je cieľom mnohých horolezcov. Horský vodca Miha Valič zo Slovinska ich zdolal 82 za jednu zimu. Celá sranda mu trvala presne 102 dní medzi 27. decembrom 2006 a 7. aprílom 2007. Výber vrcholov zodpovedal oficiálnej listine štvortisícoviek podľa UIAA. ( Odlíšenie hlavných vrcholov od vedlajších)

Svoj pôvodný cieľ: všetkých 82 vrcholov zdolať za 82 dní musel vzdať kôli nepriaznivému počasiu. 102 dní však ťiež nie je zle. Ako povedal: "Chcel som pospájať maximálny počet vrcholov do kopy a tak som vystupoval často mimo najľahšej varianty "normálky". Z lezeckého hľadiska boli najcennejšie predovšetkým niektoré prechody hrebeňov medzi vrcholmi. Aj keď väčšinu vrcholov zdolal sám, na niektorých stál spolu z jedným z 15 partnerov (medzi nimi aj niekoľko žien).

Tento nápad nie je žiadna novinka. Už v lete 1993 dvaja briti Martin Moran a Simon Jenkins zdolali 72 štvortisícoviek za 52 dní. (Film z tejto akcie bol aj na festivale v Poprade.) V tomto čase ešte neexistovala oficiálna listina UIAA. Ďalší, ktorí to skúšali, boli francúzi Patrick Berhault a Philippe Magnin. Pokus sa skončil Berhaultovým tragickým pádom medzi vrcholmi Dom 4545m. a Täschhorn 4491m. vo Waliských Alpách. Začiatkom roku 2006 vystúpili dvaja Taliani na 25 štvortisícoviek museli však svoj pokus kôli zlému počasiu vzdať.

Valič je prvým lezcom, ktorý liezol v zime. Potýkal sa s typickými zimnými ťažkosťami, ako krátke dni, sneh vietor, chlad, ale aj so zavretými chatami a náročnými presunmi. V zime je veľa horských priesmykov uzatvorených pre automob. dopravu. často bol v danej chvíli jediným lezcom na kopci. "Bolo to psychicky ťažké, napriek veľkej výzve udržať motiváciu taký dlhý čas. ale ešte ma veľké dobrodružstvo len čaká: 82 vrcholov za 82 dní!" povedal Miha.


spracované podľa časopisu Alpin

Fotky 82 X 4000

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri